Müsteşardan ‘özel’ kehanet: Bu hastaneler kapanacak!

/ 10 Ocak 2015 / 807 views / yorumsuz

ozelkapanacak

Sağlıkta Dönüşüm Programının başlangıcında Özel Sağlık Sektörünü paydaş kabul eden Sağlık Bakanlığı gelinen noktada Özel Sağlık Yatırımcısını “TAŞERON” olarak tanımladı.  

Özel Sağlık Sektörünün  bir dinamiği olarak sağlık sektöründe önemli bir yere sahip olan Özel Sağlık Yatırımcılarının  “ TAŞERON” olarak tanımlanmasını hak etmediğini düşünüyorum.

Sektörün Medimagazin Gazetesi tarafından haberdar olduğu açıklamanın tam metni ise şöyledir:

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof.Dr.İrfan Şencan orta boy özel hastanelerin yakında kapanacağını, bunların yerine butik ve büyük hastanelerin ayakta kalacağını söyledi.

Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği tarafından düzenlenen ‘Sağlık Sektöründe Güncel Durum Analizi – Çözüm Önerileri Sempozyumu’ Sheraton Otelde yapılıyor. Sempozyumun ilk gününde Sağlık Bakanlığı ve SGK yetkilileriyle özel hastane temsilcileri bir araya geldi.

Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı  Nüket Küçükel Ezberci’nin oturum başkanlığını yaptığı oturumda Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof.Dr.İrfan Şencan özel hastanelerin geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Özel sektör değil taşeron!
Aslında ‘Özel sağlık sektörü’ diye bir sektör bulunmadığını, mevcut özel sağlık kurumlarının devletin bir taşeronu olarak sağlık hizmeti sunduklarını ifade eden Prof.Dr.Şencan hem para hem de planlama konusunda devletin sınırlamalarına tabii olan bir özel sektörün varlığına dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı olarak Türkiye’yi 29 bölgeye ayırdıklarını belirten Şencan, özel sektörün de hizmet planlarını bölgelere göre yapması gerektiğini ifade etti.

Orta boy özeller kapanacak
Özel Hastanelerle ilgili Yönetmelik değişikliğini gelecek hafta çıkaracaklarına da değinen Prof.Dr.Şencan, orta boy özel hastanelerin varlığını sürdürmesinin artık çok zor olduğunu, gelecekte özelleşmiş tedavilerin yapıldığı butik hastanelerin ve büyük hastanelerin var olabileceğini söyledi.

Üniversite hastaneleri atağa geçecek
Üniversite hastanelerinin de artık üzerlerine ‘ölü toprağı’ serpilmiş durumdan kurtulduğunu ifade eden Şencan, artık üniversite hastanelerinin işletme mantığını değiştirdiğini ve belli atılımlar yaptığını kaydetti.
Özel hastaneler: Gözden çıkarıldık

Toplantıya katılan özel hastane temsilcileri ise devletin kendilerini ‘gözden çıkardıklarını’ düşündüğünü, kamuya büyük kaynak aktarılırken, kendilerine sürekli kısıtlama yapıldığını, 9 yıldır hizmetlerine zam yapılmadığını belirtti.

Kaynak: www.medimagazin.com.tr

Tıp fakültesi mezuniyeti sonrası İşletme Fakültesinden Sağlık Bilimleri Yönetimi Uzmanlığımı MBA tamamladım. 1997 yılından bugünlere Özel Sağlık Sektöründe durum tespitleri, kurulum, işletim, yönetim ile ARGE ve ÜRGE safhalarında geleceğe dair projelendirmeler üzerine çalışmaktayım.. 0 532 277 88 27 – fezasen@megamed.org – info@fezasen.com

Yorum yaz