Özel Hastanelerde Hekimler Fatura İle Çalışabilecekler

/ 6 Şubat 2015 / 1.323 views / yorumsuz

sgk_doktorSGK ile sözleşmeli Özel Sağlık Kurumlarında sözleşmeli çalışan hekimlerin; İş sözleşmesine dayalı bordrolu çalışması dışında SMM / Fatura düzenleyerek hizmet verebilmesi için kanuni düzenlemeye gerek vardı. Bu yapılacak düzenleme ile özel sağlık kurumlarında yaşanan önemli bir sıkıntı çözülmüş olacaktır.

Bu konu ile ilgili Sağlık Aktüel sitesinde yayınlanan haber:

SGK ile sözleşmeli özel sağlık kuruluşlarının hekimlerden fatura karşılığı hizmet alımı yaparak verdiği sağlık hizmetlerinin bedelinin SGK tarafından karşılanmasına dair AK Parti önergesi uzun tartışmaya neden oldu.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, düzenlemenin sağlıkhizmetinin bir bütün olduğu ilkesine aykırı olduğunu savunarak, hizmet alımı yoluyla da doktorların taşeronlaştırıldığını öne sürdü. Atıcı, bir özel hastaneninsağlık hizmetini kendi kadrosuyla vermesi gerektiğini ifade ederek, “Ali’nin külahı Veli’ye, Veli’nin külahı Ali’ye olmaz” dedi.

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer ise doktorlarınözel hastanelerde zaten taşeron olarak çalıştığını belirterek, özel hastanelere dışarıdan çalışanların daha iyi şartlara kavuşturulmasının amaçlandığını söyledi.

SGK Başkan Yardımcısı Cevdet Ceylan’ın, fiili uygulamanın yasal dayanağa kavuşturulduğunu ve bunun taşeronlaşma olmadığını dile getirmesi üzerine Atıcı, “Taşeron denilince akıllara garibanlar geliyor. Buna elit taşeron denir” diye konuştu.

SGK ile sözleşmeli özel sağlık hizmeti sunucularının, sözleşmeyle çalıştırdıkları hekimlerden fatura karşılığı hizmet alımı yaparak ve bir iş sözleşmesine tabi olmamakla birlikte hekimlerden fatura karşılığı hizmet alımı yaparak genel sağlık sigortası kapsamındaki kişilere verdiği sağlık hizmetlerinin bedeli SGK tarafından karşılanacak.

Şirket ortağı olan veya serbest çalışan doktorlarla uzman doktorlar, özel hukuk kişileri veya vakıfüniversitelerine ait sağlık kurum ve kuruluşları bünyesinde hizmet vermeleri halinde sözleşmelerinde aksine hüküm bulunmadıkça kendi adına bağımsız çalışanlar kapsamında sigortalı sayılacak.

Tıp fakültesi mezuniyeti sonrası İşletme Fakültesinden Sağlık Bilimleri Yönetimi Uzmanlığımı MBA tamamladım. 1997 yılından bugünlere Özel Sağlık Sektöründe durum tespitleri, kurulum, işletim, yönetim ile ARGE ve ÜRGE safhalarında geleceğe dair projelendirmeler üzerine çalışmaktayım.. 0 532 277 88 27 – fezasen@megamed.org – info@fezasen.com

Yorum yaz