Cumhuriyet Bayramımız milletimize ve kadınlarımıza kutlu ve ebedi olsun…

/ 29 Ekim 2013 / 602 views / yorumsuz

bayrakCumhuriyetimiz, kadınlara eşitliği getirirken emperyalizminde en derin sömürü olduğunu anlatan en demokratik yönetim şeklidir.

Kadınlarımızın Cumhuriyete herkesten daha çok sahip çıkması lazım gelir.

Cumhuriyet ile Atamız sadece vatanımızın bağımsızlığını sağlamadı.

Aynı zamanda tesettürü ortadan kaldırarak her şeyimiz değerli kadınlarımızın erkekler ile her türlü ortamda eşitliğini sağlamış oldu.

Cumhuriyetimiz Ebedi Olsun,  Cumhuriyet Bayramımızın 90. Yıldönümü Kutlu Olsun…

 

 “Ya İstiklal Ya Ölüm”..  Diyerek başlayan Kurtuluş Savaşının amacı tam bağımsızlığı sağlamaktı.

Bir konuşmasında Atatürk; “Tam bağımsızlık, bizim bu gün üzerimize aldığımız vazifenin asıl ruhudur… Biz, yaşamak isteyen, onur ve şerefi ile yaşamak isteyen bir milletiz… Bilgin, cahil istinasız bütün millet, belki içinde bulundukları güçlükleri tamamen anlamaksızın, bu gün yalnız bir nokta etrafında toplanmış ve kanını sonuna kadar akıtmaya karar vermiştir. O nokta, tam bağımsızlığımızın sağlanması ve devam ettirilmesidir. Tam bağımsızlık denildiği zaman, elbette siyasi, mali, ekonomik, adli, askeri, kültürel vs. her hususta tam bağımsızlık ve tam serbestlik demektir. Bu saydıklarımdan herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, millet ve memleketin gerçek manası ile bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir..”  diyerek ne güzel tanımlıyor ülkelerin bağımsızlığının önemini…

Milli sınırlarımız içerisinde, milli egemenliğe dayalı, bağımsız bir devlet olarak varlığımızı sürdürmek Atatürkçülüğün özünü ve amacını oluşturmaktadır.

Atatürk önderliğinde verilen tam bağımsızlık mücadelesinin emperyalizm kıskacında bulunan diğer toplumlara da örnek olma gibi bir hayli iddialı bir yönü de vardır.

Atatürk, 7 Temmuz 1922 de bu konuda şöyle der: “Türkiye’nin bu günkü mücadelesi yalnız kendi nam ve hesabına olsaydı, belki daha kısa, belki daha az kanlı olur ve daha çabuk bitebilirdi. Türkiye büyük ve önemli bir çaba harcıyor. Çünkü savunduğu dava bütün mazlum milletlerin, bütün doğunun davasıdır. Ve bunu sona erdirinceye kadar Türkiye, kendisi ile birlikte olan doğu milletlerinin beraber yürüyeceğinden emindir. Türkiye şimdiye kadar mevcut tarih kitaplarının gereklerini değil, tarihin hakiki gereklerini takip edecektir”

Bir başka konuşmasında da Atatürk, “Günün ağardığını nasıl görüyorsam uzaktan bütün mazlum milletlerinde uyanışını öyle görüyorum. Bağımsızlık ve hürriyetlerine kavuşacak olan, çok kardeş millet vardır. Onların yeniden doğuşu, şüphesiz ki, terakkiye ve refaha yönelmiş olacaktır. Bu milletler, bütün güçlüklere ve engellere rağmen muzaffer olacaklar ve kendilerini bekleyen geleceğe ulaşacaklardır. Emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve milletler arasında hiçbir renk, din ve ırk farkı gözetmeden yeni bir ahenk ve işbirliği çağı egemen olacaktır.” Diyerek, mazlum milletler olarak tanımladığı, emperyalist politikalardan muzdarip ülkelere seslenip onların tam bağımsızlık hareketlerinin başarılı olacağı inancını açıklamıştır. 

Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı ebediyen sağlanmalı ve korunmalıdır ki, en büyük görev başta Türk Gençliği olmak üzere kadınlarımıza ve bizlere düşmektedir.

Cumhuriyet Bayramının kutlu ve ebedi olsun….

 

Atatürk sözleri kaynağı: Atatürk İlkeleri II ve Bütünleyici İlkeler, Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Yayınları 

Tıp fakültesi mezuniyeti sonrası İşletme Fakültesinden Sağlık Bilimleri Yönetimi Uzmanlığımı MBA tamamladım. 1997 yılından bugünlere Özel Sağlık Sektöründe durum tespitleri, kurulum, işletim, yönetim ile ARGE ve ÜRGE safhalarında geleceğe dair projelendirmeler üzerine çalışmaktayım.. 0 532 277 88 27 – fezasen@megamed.org – info@fezasen.com

Yorum yaz