19 Mayıs halkın bayramlaştırdığı bir gündür.. Ve bu gerçek çokça bilinmez bizler tarafından..

/ 19 Mayıs 2014 / 598 views / yorumsuz

19-mayis-bayramıBu ülkeyi emeğiyle yoktan var ederek bu ülkeyi yaşatanların cesaretlerinin ışığında alnımız ak, başımız dik olarak kutluyoruz her 19 Mayısı..

19 Mayıs halkın bayramlaştırdığı bir gündür.. Ve bu gerçek çokça bilinmez bizler tarafından..

İşte Tarihçesi. kaynağı da altında yazılı ..

19 Mayıs gününün özelliği, Atatürk’ün Samsun’a çıkıp, Milli Mücadeleyi buradan başlatmasının onuruna, bugünün unutulmaması için Samsun halkı tarafından “Gazi Günü” olarak 1926 yılından itibaren mahalli bir gün olarak kutlanmış olmasıdır.

Samsunlular, her yıl belirli bir program çerçevesinde bu günü kutlamış ve uzun yıllar bu günün resmi bir bayram olarak kabul edilmesi için çalışmışlardır.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın en önemli özelliği, devletin halka değil, halkın devlete benimsetmeye çalıştığı bir bayramdır.

Halkın yerel bir bayramı ulusal düzeyde kutlanan bir bayrama dönüştürme çabasının sonucudur. 

1936 yılında resmi bayram olarak kabul edilmiştir.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı aslında 1935’ten itibaren resmi olmamakla birlikte ulusal bir düzeyde kutlanmasına ve Atatürk’ün bu bayramla bu kadar bütünleştirilmesine karşın, Atatürk 1938 yılına kadar yapılan kutlama programlarının hiç birine katılmamış, törenler sırasında kendisine çekilen telgraflara karşılık vermekle yetinmiştir.

1938 yılı kutlamaları; Atatürk’ün ulusal düzeyde doğrudan katıldığı son bayram olmuştur. Çünkü sonrasında yapılan 30 Ağustos ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarına katılamamıştır.

 

Kaynak:  Hakan Uzun Yrd. Doç. Dr. Ahi Evran Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Kırşehir

Tıp fakültesi mezuniyeti sonrası İşletme Fakültesinden Sağlık Bilimleri Yönetimi Uzmanlığımı MBA tamamladım. 1997 yılından bugünlere Özel Sağlık Sektöründe durum tespitleri, kurulum, işletim, yönetim ile ARGE ve ÜRGE safhalarında geleceğe dair projelendirmeler üzerine çalışmaktayım.. 0 532 277 88 27 – fezasen@megamed.org – info@fezasen.com

Yorum yaz